Idealnymi przedstawicielkami XIX-wiecznego stylu kolonialnego są lampy indyjskie. Niegdyś cieszyły one oko każdego z mieszkańców czy też gości bungalowu, dziś mogą zagościć w twoim salonie lub sypialni. Zachwycają wspaniale rzeźbionymi stelażami wykonanymi z ciemnego egzotycznego drewna oraz bogato zdobionymi kloszami.
Indie były jednym z najpopularniejszych miejsc wśród XIX- wiecznych europejskich kolonizatorów. Pamiętasz z dzieciństwa książki takie jak „Mała księżniczka” czy „Tajemniczy ogród”? Indie przewijały się tam przez cały czas we wspomnieniach głównych bohaterek powieści. Lampa, która stanie w kolonialnym pokoju swoim wyglądem powinna przywodzić odległe egzotyczne kraje oraz czasy, w których brytyjscy kolonizatorzy osiedlali się na dalekich ziemiach.
Dość często w zdobnictwie przewijał się wówczas motyw słonia indyjskiego, który był tam bardzo popularnym zwierzęciem. Lampa stołowa widoczna na pierwszym zdjęciu jest idealnym tego przykładem. Dostojny słoń, przybrany w charakterystyczne dla Indii szaty i jasnopomarańczowy klosz zdobny w frędzle – to wszystko wspaniale komponuje się z egzotyczną rośliną widoczną na drugim planie oraz egzotycznymi wazonami.
Kolorowy klosz w formie mozaiki, w który wyposażona jest lampa zaprezentowana na drugiej fotografii, również jest bardzo charakterystyczny dla stylu kolonialnego. Wyobraź sobie tę feerię barw, która wypełni wieczorem twój kolonialny salon. Brązowa podstawa lampy zdobiona jest roślinnymi motywami tak, że odnosisz wrażenie, iż została ona opleciona przez jakąś egzotyczną roślinę. Świetnie prezentować się będzie w towarzystwie szklanego wazonu na świece w podobne motywy.
Trzecia lampa łączy w sobie cechy dwóch poprzednich. Mamy tu zarówno witrażowy klosz, jak i słonia indyjskiego u podstawy lampy. Ten wyjątkowo bogato zdobiony przedmiot wygląda, jakby był przywieziony wprost z któregoś z XIX-wiecznych bungalowów należącego do wyjątkowo majętnego osadnika.
Współcześnie produkowane lampy najczęściej są dostosowane do wymogów naszych czasów, dlatego też większość z nich działa na prąd, a styl kolonialny został zachowany przede wszystkim w ich wyglądzie.