W kolonialnej sypialni, jak zresztą w każdej innej, centralne miejsce będzie zajmować łóżko. Dlatego też bardzo ważne jest, by jego wygląd idealnie odpowiadał kolonialnemu stylowi.
Styl kolonialny ma swoje źródła w XVIII i XIX stuleciu, kiedy to Europejczycy osiedlali się na terenach Azji oraz Afryki. Bardzo szybko okazało się, że nie opłaca się sprowadzać mebli ze Starego Kontynentu. Kolonizatorzy zaczęli więc wytwarzać je z dostępnych na miejscu rodzajów drewna oraz tkanin. Łóżka w stylu kolonialnym zrobione są najczęściej z ciemnego drewna, np. polisandru, hebanu, teaku czy mahoniu. Jesli chodzi o ich wygląd, to posiadają one wiele cech charakterystycznych dla ówczesnego stylu panującego w Europie.
Łóżka kolonialne nie różniły się jednak od swoich europejskich odpowiedników li tylko rodzajem drewna, które zostało wykorzystane do ich produkcji. Tropikalny klimat i specyficzne warunki wymusiły na kolonizatorach pewne zmiany, które musieli zastosować podczas wytwarzania mebli. Tak właśnie zaczęły powstawać łóżka wyposażone w baldachimy. Baldachim taki miał utrudniać wszelkim egzotycznym, a często bardzo groźnym dla zdrowia, a nawet życia, owadom, dostęp do śpiącego w łóżku człowieka.
Po dziś dzień baldachim nad łóżkiem często pojawia się w sypialni urządzonej w stylu kolonialnym. Jeśli jednak nie przepadasz za łożami wyposażonymi w baldachim, możesz wybrać stylowe łóżko pozbawione tego elementu. Najważniejsze, by jego rama była dość masywna i oczywiście wykonana z ciemnego drewna egzotycznego.